Záchranný tým Oblastního spolku ČČK Liberec slouží potřebám IZS již 15 let

Dva dny plné akce na zemi, ve vzduchu i na vodě. Tak by se dalo jednou větou popsat velké součinnostní cvičení Záchranného týmu oblastního spolku ČČK Liberec a dalších složek IZS v Píšťanech na Litoměřicku, které se konalo 6. června 2016 u příležitosti 15 let zařazení ZT OS ČČK Liberec do spolupráce s Integrovaným záchranným systémem na základě uzavřených smluv o pomoci na vyžádání se všemi hlavními složkami IZS.

Za tuto dobu se vytvářel tým lidí, kteří jsou ochotni pomáhat zcela nezištně v případě potřebné pomoci kdekoliv i mimo působnost Libereckého kraje. Činnost týmu prošla procesem vývoje a nutných obměn, tak jak to vyžadovaly potřeby využitelnosti při nasazení týmu do zásahu ať již to byly povodně, pátrací akce po pohřešovaných osobách, nebo při námětových cvičeních.

Při této příležitosti jsme byli spolupořadateli součinnostního výcviku v Ústeckém kraji se složkami IZS se kterými spolupracujeme již 10 let. Výcviku se zúčastnily, PČR Ústí nad Labem odbor pořádkové policie Poříční oddělení, Speciální pořádková jednotka PČR Ústí nad Labem, Poříční policie SRN Drážďany, VZS Ústí nad Labem, Letecká výcviková základna Pardubice s vrtulníkem Mi 17, Záchranný tým OS ČČK Liberec, Povodí Labe a ZŠ Žalhostice, která nám dodala figuranty.

Námětem byla nehoda osobní a nákladní lodě s velkým počtem raněných. Cílem cvičení bylo prohloubení schopností na úrovni velení, procvičení komunikace a společné činnosti při záchraně velkého počtu zraněných mezi zúčastněnými složkami IZS při koordinovaném zásahu s využitím štábu velitele zásahu.

Po vyhlášení mimořádné události zajištuje poříční policie místo nehody a povolává tým zdravotníků ČČK k provedení třídění metodou start a následnému ošetření více než 40 raněných osob, které jsou dle závažnosti jejich zdravotního stavu přepravováni na člunech do vybudovaného shromaždiště raněných na břehu Píšťanského jezera. Zde probíhá jejich do ošetření a odsun do zdravotnických zařízení. V průběhu zásahu je přivolán také vojenský vrtulník Mi-17, který ve spolupráci s vodní záchrannou službou provádí záchranou osob z vodní hladiny.

Celý zásah netrval déle než 1 hodinu a všichni pasažéři z havarované lodi jsou díky práci všech záchranářů v bezpečí. Ještě aby ne, když tam každý z nich nechal kus sebe. Cíle pondělního cvičení byly splněny beze zbytku. Výcviku byli přítomni také vedoucí pracovníci Krizového řízení Libereckého kraje, kteří nám představili nové krizové vozidlo pro řešení MU.

Další výcvik však zdravotníky ZT OS ČČK Liberec ještě čekal. Následující den se Záchranný tým přesunul do Roudnice nad Labem, kde již byli připraveni instruktoři poříční policie, kteří si pro nás připravili výcvik na divoké vodě. Pro většinu lidí to byla zcela nová zkušenost, která rozhodně stála za to! Každý si však kromě úžasných zážitků odnesl především velmi cenné zkušenosti a získal základní povědomí o tom jak se na divoké vodě chovat a jak zvýšit šance na přežití.

Všem zúčastněným složkám patří velké poděkování za bezchybný přístup.
Karel Studený, Ondřej Hradec; Záchranný tým OS ČČK Liberec

 

FOTOGALERIE Z AKCE ZDE