U Slovanu tekla krev

V sobotu 16.5.2015 bylo v okolí fotbalového stadionu FC Slovan Liberec poněkud živo. Odstartovala totiž soutěž Mladých zdravotníků, kterou v Liberci každoročně pořádá oblastní spolek ČČK Liberec a ani letos tomu nebylo jinak.

Deset soutěžních družstev ze Základních škol Liberecka se chopilo příležitosti ukázat všem, že jim první pomoc není cizí. Soutěžící se zpravidla připravují v průběhu celého roku se svými lektory na školách nebo na kroužcích první pomoci. Tato soutěž bývá vždy vyvrcholením jejich celoročního zájmu a se svými vrstevníky tak mohou porovnat nabité dovednosti.

Soutěžní trasa obsahovala několik modelových situací s reálně namaskovanými figuranty, které soutěžící za pomoci zdravotnického ale i improvizovaného materiálu museli dokázat ošetřit. Poranění hrudníku, masivní krvácení, odřeniny, zlomeniny, ale i obvazová technika a transport to je pouze stručný výčet toho s čím se mladí museli popasovat. K našemu potěšení se nejvíce dařilo dětem z kroužku Mladých zdravotníků ČČK Liberec, kteří v soutěži vybojovali první místo v obou kategoriích  (I. a II. stupně ZŠ) a postupuji do republikového kola soutěže. Obdiv a gratulace však patří všem zúčastněným, neboť předvedli, že první pomoc není věda a umějí provést základní, avšak život zachraňující ošetření i ve vypjatých situacích. Gratulujeme a těšíme se opět za rok na viděnou. Kéž by mladých lidí se zájmem o první pomoc přibývalo.