Report z ČeskoRájské rallye pohledem účastníka

Reportáž z ČeskoRájske Rallye  25.-27.10.2013 očima účastníka závodu.

Poslední říjnový víkend se několik členů ZT ČČK Liberec zúčastnilo prvního ročníku záchranářského závodu „ČeskoRájské rallye“. Organizátorem tohoto závodu byl oblastní spolek ČČK Mladá Boleslav, kterému za tento počin patří velký dík.

Zahájení proběhlo v pátek kolem 18 hodiny, kdy byl naplánován příjezd všech zúčastněných jednotek. Po obsazení pokojů a přípravě vybavení proběhla večeře s krátkým brífinkem na kterém jsme se dozvěděli co nás v následujících hodinách a dnech čeká.

         

Netrvalo dlouho a budova plná zdravotníků byla rázem v pohotovosti. Večerní cvičení, jehož cílem bylo naladit všechny zúčastněné na stejnou „notu“ účel splnilo a každý, pln očekávání se s vidinou druhého dne mohl odebrat ke spánku.

Hlavní část tedy začala až v sobotu ráno. Před námi byla zhruba 20km dlouhá trasa a 9 stanovišť. Náš tým vybaven foťákem, mapou, poctivou busolou a v neposlední řadě také zdravotnickým materiálem se vydal na cestu. Sluníčko dle předpovědi našich televizních rosniček sice svítilo, ale zřejmě na jiném kontinentu. V Mukařově u Mnichova Hradiště, kde soutěž probíhala, totiž panovalo pravé podzimní počasí a mlha by se místy dala krájet. Nám to ale nevadí a vychutnáváme si příjemnou atmosféru závodu, kterou podzim dokonale vybarvil.

         

První stanoviště procházíme bez zaváhání. Zachraňujeme tonoucí dítě a ošetřujeme vyděšeného otce. Poslechneme si hodnocení, kontrolujeme mapu a rázným krokem se přesouváme k dalším a dalším stanovištím. Provádíme resuscitaci, ošetřujeme sraženého cyklistu, děti po pádu ze stromu, ale také myslivce s infarktem, který právě postřelil turistu a mnoho dalšího. Každý krok a každé stanoviště si náležitě užíváme.

Cestou potkáváme domorodce, který připravuje zásoby dřeva na zimu. Když nás spatří, směje se a komentuje náš pěší přesun slovy: „záchranáři po svých? To se jen tak nevidí“ … odpovídáme, že kvůli škrtům ve zdravotnictví už není ani na sanitky“… smějeme se a jdeme dál :-).

Sražené kuně na silnici již není pomoci a plyšovému medvědovi, který leží opuštěný za městem už život také nevrátíme. Bereme to ale s nadhledem a snažíme si udržet zdravé tempo (i rozum). Poslední stanoviště, které nás čeká, jsou dva podnapilí studenti, které usměrňujeme a ošetřujeme zlomeniny a další drobná poranění, které si v důsledku svého stavu způsobili.

         

Poté se již pouze vydáváme na poslední etapu do strmého kopce, kde je areál bývalé školy, ve které jsme ubytovaní. Podáváme si ruce a hřeje nás pocit z dobře odvedené práce. Po příchodu do školy čekáme až dorazí také ostatní skupiny, aby mohlo proběhnout oficiální ukončení akce, které má příchuť vepřové kýty a svijanského piva.

ČeskoRájské rallye nemělo být pouhou dovednostní zkouškou zúčastněných týmu, ale akce byla koncipována tak, aby bylo dostatek prostoru také na to, vzájemně se poznat, vyměnit si postřehy, zkušenosti a popovídat si, což je v dnešní uspěchané době často problém. Myslím si, že všechno to, se organizátorům ČeskoRájské rallye podařilo bezezbytku splnit a my jsme se tak staly jejími hrdými účastníky a těšíme se na další ročník.

Ještě jednou díky. Za tým ČČK Liberec O.H.

 

[button link=“http://new.cck-liberec.cz/25-27-10-2013-ceskorajske-rallye/“ color=“#AAAAAA“ size=“1″ style=“1″ dark=“0″ radius=“auto“ target=“blank“]FOTOGALERIE ZDE[/button]