Ralsko v ohrožení – cvičení IZS

Záchranný tým se vrátil z víkendového taktického cvičení IZS, které se odehrávalo v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Poměrně rozsáhlé manévry nenechali žádného z místních chladným. Několik desítek hasičské, záchranářské, vojenské a další techniky, více jak 300 cvičících a všude kolem po hlavu ozbrojení vojáci, kteří střežili bezpečnost v okolí dějiště. I takto se dá popsat jedno z největších cvičení složek IZS v Libereckém kraji a  v České republice, které se za poslední roky uskutečnilo.  Záchranný tým ČČK Liberec byl samozřejmě u toho.

Cvičení trvalo takřka nepřetržitě ve dne i v noci. Pátrali jsme v místních lesích po pohřešovaných osobách, které jsme následně ošetřili, dále jsme asistovali ZZS LK po částečném zřícení patrové budovy ve které se nacházelo 50 raněných, které jsme za použití metody START (snadné třídění a rychlá terapie) rozdělili do 4 kategorií, které určují šanci na přežití a prioritu ošetření. Raněné jsme spolu s hasiči vynesli z budovy odkud již probíhal samotný převoz do polní nemocnice ve které se o pacienty staral již zcela profesionální zdravotnický tým s lékaři a plnohodnotným vybavením. A to byl teprve začátek!

V průběhů celého cvičení proběhlo 23 tématických cvičení, které se různě prolínali. Za zmínku jistě stojí např. evakuace osob vrtulníkem ze střechy hořící budovy, či z vodní hladiny. Dále bylo velice zajímavou a nevšední podívanou cvičení s velkokapacitními čerpadly (400 – 1 200 litrů / sek.),  jenž dorazili ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Zároveň si tímto dovolujeme HZS ČR Zbiroh poděkovat, že se o nás dobře starali. Hlady jsme rozhodně netrpěli a sobotní oběd byl příjemným a chutným posilněním po náročné noci.

Cvičení jako celek pro nás bylo zajisté přínosem a další cennou zkušeností.

 

[button link=“http://new.cck-liberec.cz/8-10-06-cviceni-izs-ralsko/“ color=“#AAAAAA“ size=“1″ style=“1″ dark=“0″ radius=“auto“ target=“blank“]KOMPLETNÍ FOTOGALERIE ZDE[/button]