Racek – cvičení IZS Máchovo jezero

V pátek 27.09.2013 se turisticky známé městečko Doksy proměnilo v hlavní dějiště dalšího cvičení integrovaného záchranného systému ČR. Městem projížděl jeden sanitní vůz za druhým, hasiči, policie a ze shora na to vše dohlížela čtveřice vrtulníků. Veškerá tato technika směřovala k místu hromadného neštěstí, kterým se dle scénáře tohoto cvičení stalo právě Máchovo jezero.

Námětem cvičení byla záchrana velkého počtu osob z hořící výletní lodi. Záchrana osob byla prováděna za pomoci vrtulníků typu BELL-142EP, EC-135T2 a AS-355N, několika plavidel a motorových člunů HZS. Stejně jak je tomu u všech hromadných neštěstí s velkým počtem raněných, tak ani toto nebylo výjimkou a třídění i ošetřování probíhalo standardní metodou START (snadné třídění a rychlá terapie).

         

Náš tým byl po příjezdu na místo události rozdělen do tří skupin. Jedna dvojice našich zdravotníků byla spolu s lékařem ze ZZS vyslána na již požárně zajištěnou výletní loď, kde bylo jejich úkolem prvotní roztřídění raněných a příprava pacientů k transportu na břeh dle priorit určených metodou start. Další členové Záchranného týmu ČČK Liberec vedli evidenci pacientů v mobilních stanech na břehu a třetí skupina týmu měla na starosti lehce raněné pacienty a poskytování první psychosociální pomoci.

Nedílnou součástí tohoto cvičení byla opět důkladná příprava a maskování figurantů, které opět zajišťoval náš maskérský tým.

Počasí nám přálo a převážnou většinu „nešťastníků“ z výletní lodi se díky profesionalitě a vysokému nasazení všech zúčastněných složek podařilo navzdory nelehkým podmínkám zachránit.

 

[button link=“http://new.cck-liberec.cz/27-09-2013-racek-cviceni-izs-machovo-jezero/“ color=“#AAAAAA“ size=“1″ style=“1″ dark=“0″ radius=“auto“ target=“blank“]FOTOGALERIE ZDE[/button]