Nepřehlížej, pomáhej!

V obchodním centru na lavičce sedí muž středního věku, ruku si drží na prsou, potí se a těžce se mu dýchá. Jak zareagují kolemjdoucí? Pomůže mu někdo?

V rámci osvětového vzdělávacího programu “Nepřehlížej, pomáhej!” se v libereckém obchodním centru Plaza v sobotu 26.04.2014 představil kroužek Mladých záchranářů z oblastního spolku ČČK Liberec, který si pro veřejnost připravil bohatý program jehož cílem byla osvěta první pomoci mezi širokou veřejností. Všeobecné statistiky, ale také náš případ uvedený výše hovoří jasně. Není mnoho lidí, kteří jsou ochotní pomoci. Cílem sobotní prezentace kroužku Mladých záchranářů tak bylo, upoutat pozornost veřejnosti a pobídnout rodiče, ale i jejich děti k tomu, aby si zkusili ošetřit některá z namaskovaných poranění. Ochotu dospěláků ovšem předčil zájem jejich dětí, které se bez obav a zbytečných zábran pouštěli do ošetřování, zpravidla vždy jako první. Musíme tak konstatovat, že děti zdaleka předčili své rodiče a alespoň v těchto situacích by si rodiče měli vzít ze svých dětí názorný příklad. Každá první pomoc je totiž lepší, než žádná! Prvních 5 minut rozhoduje o životě. Nebuďme proto lhostejní, pomáhejme!

Všechny prezentační akce ČČK Liberec stejně jako tato, jsou doprovázeny náborem dárců krve. Tento den jsme oslovili mnoho lidí, jenž v sobotu zašli do Plazy. Výsledkem bylo krásných 36 přihlášek k bezpříspěvkovému dárcovství krve. Děkujeme.

Děkujeme také všem zúčastněným za odvahu a těšíme se opět brzdy na viděnou při některé z dalších akcí Záchranného týmu OS ČČK Liberec.