Memoriál záchranářů z Manhattanu

Stejně jako před rokem, dvěma, třemi, jedenácti, tak i letos v sobotu 15. září 2012  uspořádal sbor dobrovolných hasičů Liberec – Růžodol 1 již 12. ročník Memoriálu záchranářů z Manhattanu. Jedná se o závod složek IZS – tedy hasičů, záchranářů a policistů, kteří musejí s veškerou svou standardní zásahovou výstrojí zdolat výškovou budovu Krajského úřadu v Liberci.

Startuje se po dvoučlenných družstvech. Hasiči mají v tomto závodě zdolat 21 pater (458 schodů), záchranáři a policisté o 4 patra méně (405 schodů). Oblastní spolek Českého Červeného Kříže Liberec v tomto náročném závodě reprezentoval David Kirsch a Ondřej Hradec, kteří obsadili 2.místo.  

Celý tento závod je věnován na počest hasičům a záchranářům, kteří zasahovali po teroristických útocích 11. září 2001 na Manhattanu. Závod byl zahájen v 9:00 hodin ráno nástupem všech soutěžících. Následoval silový víceboj ve kterém hasiči zdolávali trať s nejrůznějšími disciplínami jako např. přemisťování závaží (2×25 kg) roztahování a svinování hadic, překonávání 2m výsoké překážky, transport 80 kg figuríny, aj. Deset minut po 12 hodině poté odstartoval hlavní závod v běhu do schodů Krajského úřadu v Liberci.

Naši záchranáři vybíhali s povinnou zdravotnickou výbavou (zásahový oděv, přilba se svítilnou, radiostanice, batoh s výbavou pro hromadné havárie o min. váze 12 kg a zdravotní nosítka). Po zdolání 17. patra museli provést resuscitaci, naložení raněného na nosítka a jeho transport o několik metrů dále. Policisté měli úkol obdobný. Stejný počet schodů, v povinné výbavě neprůstřelnou vestu, služební tonfu, pouta, radiostanici a svítilnu. Fyzicky nejnáročnější podmínky však museli zdolávat hasiči, kteří běželi o několik pater výše a to s nejtěžší výstrojí (přes 20 kg) a s nasazeným dýchacím přístrojem.

Po dokončení závodu poslední dvojicí se všichni účastníci přesunuli do velkého sálu, kde proběhlo slavnostní ukončení za přítomnosti velvyslance z USA, který vítězům poděkoval za účast, poblahopřál a předal věcné ceny.

 

Děkujeme Hasičům Růžodol 1 za organizaci a těšíme se na další ročník tohoto vzpomínkového závodu.

[button link=“http://new.cck-liberec.cz/15-09-2012-memorial-zachranaru-z-manhattanu/“ color=“#AAAAAA“ size=“1″ style=“1″ dark=“0″ radius=“auto“ target=“blank“]KOMPLETNÍ FOTOGALERIE[/button]