Členové ZT začínají systematickou výuku první pomoci na základních školách Liberecka

TISKOVÁ ZPRÁVA OS ČČK LIBEREC.

V novém roce 2014 čeká Oblastní spolek ČČK Liberec obrovská spousta akcí, zejména první čtvrtletí, které bude zaměřeno na žáky základních škol po celém Libereckém okrese. Liberecký oblastní spolek ČČK je v letošním roce pořadatelem dvou soutěží Mladých zdravotníků. 17. května 2014 se na Dětském dopravním hřišti v Liberci uskuteční oblastní kolo soutěže Hlídek mladých zdravotníků a po té 7. června 2014 se na Krajské soutěži pro kraje Liberec a Ústí nad Labem utkají vítězové z okresních kol kterou právě letos pořádá ČČK Liberec.

Oblastní spolek ČČK Liberec má ucelený program vzdělávání v poskytování první pomoci na školách všech stupňů a je stálým pořadatelem soutěží Mladých zdravotníků. Soutěž je rozdělena na dvě věkové kategorie – pro Mladé zdravotníky I. stupně a pro Mladé zdravotníky II. stupně. Soutěž je postupová. Vítězná hlídka z oblastního kola postupuje do kola regionálního. Ti nejlepší z regionálních kol potom bojují o titul v národním.

            

A co vlastně mladí zdravotníci musí všechno ovládat? Soutěžní trasa se skládá z několika stanovišť, kde se musí žáci vypořádat s praktickým provedením první pomoci (ošetření namaskovaného poranění) jak se standardním zdravotnickým materiálem, tak s improvizovanými prostředky. Dále s dopravou postižených (transport raněného), obvazovou technikou a dopravní výchovou.

Pak už stačí jen sportovní oblečení, obuv do terénu, včas odeslaná přihláška (do 7. 4. 2014) a dobrá nálada. V neposlední řadě čeká Oblastní spolek ČČK Liberec řada přednášek s názvem Výchova první pomoci na základních školách v Libereckém kraji. Žáci se tak dozví spoustu nových informací o první pomoci, seznámí se se zdravotnickým materiálem, pomůckami a samozřejmě si zopakují pravidla silničního provozu. První přednáška proběhla 11.2.2014 pro sedmou třídu na ZŠ Lesní v Liberci. Žáci se aktivně zapojili do výuky. Ošetřovali různé druhy poranění jako krvácení z nosu, zlomeniny horních i dolních končetin, popáleniny všech stupňů, masivní krvácení, seznámili se i s naším kolegou Ambumanem, na kterém si mohli vyzkoušet kardiopulmonální resuscitaci (KPR).

V průběhu února a března proběhnou podobné akce na dalších základních školách v okrese (ZŠ Barvířská, ZŠ Broumovská, ZŠ Ostašov, ZŠ Nová Ves atd.).

 

CELÁ TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ ZDE.